About us

Akım Metal, Akplas, Aksem and Ymb are part of A Group companies with more than 40 years of experience in the automotive, white goods, aviation, defense, electrical and lighting industries. Machining and aluminum injection. AKPLAS; Painting, printing, mounting and welding methods and plastic injection and blowing parts. Accelerated access; It is a molding company specialized in the design, analysis and production of plastic and aluminum injection molds. Group companies export to various countries from four different continents. As a complete system provider, Groupe offers its customers a wide range of R&D capacity.

A Group aims to design and produce original products in cooperation with global brands or global companies.

Akım Metal, Akplas, Aksem ve Ymb firmalarıyla birlikte otomotiv, beyaz eşya, havacılık, savunma, elektrik ve aydınlatma sanayilerinde 40 yılı aşkın bir tecrübeye sahip A Grup şirketlerinin bir parçasıdır.Akım Metal; talaşlı imalat ve alüminyum enjeksiyon şirketidir. Akplas; plastik enjeksiyon ve şişirme parçalarını boyama, baskı, montaj ve kaynak işlemleriyle tamamlayarak üretmektedir. Aksem; plastik ve alüminyum enjeksiyon kalıplarının tasarım, analiz ve imalatında uzmanlaşmış bir kalıp şirketidir. Grup şirketleri dört farklı kıtadan çeşitli ülkelere ihracat yapmaktadır. A Grup tam bir sistem sağlayıcısı olarak, Ar-ge yeteneklerini müşterilerine geniş kapsamlı olarak sunmaktadır.

A Grup kendi yarattığı dünya çapında markalar veya küresel şirketlerle işbirliği içerisinde olarak özgün ürünler tasarlamak ve üretmeyi hedeflemektedir.

NEWS